HAKKIMIZDA > YÖNETİM KURULU

Cenk Alper, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden 1991 yılında lisans, 1994 yılında yüksek lisans derecesini almış ve 2002 yılında Sabancı Üniversitesi MBA programını tamamlamıştır.

1996 yılında Beksa'da proses mühendisi olarak kariyerine başlayan Alper, 2002-2007 yılları arasında Bekaert yurtdışı organizasyonlarında farklı yönetici pozisyonlarında görev yapmıştır.

2007 yılında Kordsa Global'e katılan Alper, Global Teknoloji Direktörlüğü, Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcılığı, Operasyon Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 17 Haziran 2013 tarihinde Kordsa Global CEO'luğu görevine atanmıştır.

Alper, 1 Nisan 2017'den itibaren Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olan Barış Oran, The University of Georgia'da MBA eğitimini tamamlamıştır.

İş hayatına 1995 yılında PriceWaterhouseCoopers'ta denetçi olarak başlayan Oran, 1998-2003 yılları arasında Sara Lee Corp. Chicago IL'da önce denetim daha sonra finans ve hazine/sermaye piyasaları konularında görev almıştır.

2003-2006 yılları arasında Ernst and Young firmasında önce Minneapolis, MN'de, sonrasında Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Hindistan bölgelerinde sorumlu Kıdemli Müdür olarak görev almıştır.

2006 yılında Kordsa Global'de göreve başlayan Oran, sırasıyla İç Denetim Direktörü, Global Finans Direktörü ve CFO görevlerinde bulunmuştur. 2011 yılında H.Ö. Sabancı Holding Finans Direktörü, 2012 yılında H.Ö. Sabancı Holding Planlama, Raporlama, Finansman Bölüm Başkanı olarak atanan Oran, 2016 yılından itibaren H.Ö. Sabancı Holding Finans Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Akçansa, Avivasa, Brisa, Carrefoursa, Çimsa, Enerjisa ve Teknosa'da Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Mehmet Yıldız 1972 yılında Diyarbakır da doğdu. İlk, orta ve Lise Eğitimini Zonguldak Ereğlide tamamladıktan sonra lisan eğitimi Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinde bölüm birincisi olarak 1996 yılında tamamladı. Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinde 2000 yılında tamamladı. 1996-2000 yılları arasında iki farklı şirkette Ar-Ge mühendisi ve kaynak ve tahribatsız muayene mühendisliği alanlarında proje lideri olarak çalıştı. 2005 Yılında Victoria Üniversitesinden (B.C, Kanada) hesaplamalı akışkanlar mekaniği ve yarı iletken tek kristal büyütme alanları kapsamındaki çalışmaları ile doktora derecesi aldı. Dr. Yıldız 2005-2007 yılları arasında aynı üniversitede doktora sonrası araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalıştı.

2007 yılında Sabancı Üniversitesi (SU) Mühendislik Doğa Bilimleri Fakültesinde, öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Dr. Yıldız Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezinin ve yine aynı merkezin endüstriyel iş birliği kolu olarak SU-Kordsa Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezinin kurulumlarına önderlik etmiştir ve şu an her iki merkezin kurucu direktörü olarak görevine devam etmektedir. Sabancı Üniversitesi İmalat Mühendisliği yüksek lisans ve doktora programına kurucu öğretim üyesi olarak katkı sağlamıştır. Dr. Yıldız’ın uzmanlık alanları İleri kompozit malzemeler, nano-kompozitler, yapısal sağlık izleme ve hesaplamalı mekanik konularını içermektedir. Dr. Yıldız yüksek etki faktörlü SCI kapsamındaki dergilerde 60’dan fazla bilimsel yayın, 100’ün üzerinde konferans makele/bildiri hazırlamış ve sunmuştur. Ayrıca 28’in üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi mezun etmiştir.

Atıl Saryal, 1938 yılında Ankara'da doğdu. Ilk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Texas Üniversitesi'nde mühendislik eğitimi aldı.

Türkiye'ye dönüşünde, bankacılık sektöründe çalıştı. Takibinde, Sabancı Grubu'na transfer oldu. Adana Sasa ve Marsa'da Genel Müdürlük görevlerini yürüttü.

8 yıl Adana Sanayi Odası Başkanlığı'nı üstlendi.

Philsa, Exsa ve Plassa Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Daha sonra Gıda ve Perakendecilik Başkanlığı'na atandı ve Kraftsa, Danonesa, Diasa, Carrefoursa, Marsa ve Sapeksa Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttü.

2002 yılında Grup Başkanlığı'ndan, 2004 yılında Yönetim Kurulu Başkanlıkları ve üyeliklerinden emekli olurken TÜSIAD üyeliğinden de ayrıldı.

Halen Kordsa Global'in Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Akçansa ve Teknosa Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği ve Carrefoursa Fransa Türkiye Danışmanlığını sürdürmektedir.

Hüsnü Ertuğrul Ergöz 1963 yılında Robert Kolej Kimya bölümünü bitirdi.

Master derecesini 1965'de ODTÜ'den, doktora derecesini de 1970'de Florida Devlet Üniversite'sinden alan Ergöz, 1972-1976 yılları arasında ODTÜ Kimya Bölümü'nde Öğretim Üyeliği yaptı.

Profesyonel yaşamına Kordsa'da Teknik Etüd ve Proje Uzmanı olarak başlayan Ergöz, zamanla Sabancı Holding ve Brisa gibi Grup şirketleri içinde çeşitli görevler üstlendi.

2003 yılında Sabancı Holding Genel Sekreterliğinden emekli oldu.

Emekliliğinden sonra Pressan A.Ş.'de Yönetim Kurulu üyeliği yapan Ergöz, "Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma" üzerine özel çalışmalar yapmaktadır.